Ödemiş’te Gezilecek Yerler – Ödemişe Nasıl Gidilir?

2
5156

İzmir’e 114 km mesafede bulunan Ödemiş, sakin yaşamıyla huzurlu bir ilçe. Tarihi yaklaşık 5,000 yıl öncesine dayanan kent, Luvi kavminden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan yerlerden. Özellikle Milli Mücadele’de gösterdiği kahramanlıklarla, bu yörenin ve insanlarının çok sayıda oyun ve hikayeye konu olduğu biliniyor.

Ödemiş güzel bir Ege kasabası; Bozdağlar ile Aydın Dağları arasında uzanan Küçük Menderes Nehri’nin suladığı verimli bir ova üzerine kurulmuş. İzmir çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan ilçe, çok sayıda turistik yeriyle ilgi görüyor.

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Gölcük, tarihi ve kültürel geçmişiyle Birgi‘nin yanı sıra, Ege’nin en güzel kayak merkezlerinden Bozdağ, kayak tutkunlarının beğenisini topluyor. Bizler de, burada gezilmesi gereken yerlerin bir listesini hazırladık.

1Ödemiş’te Görülmesi Gereken Yerler

21- Bedia Akartürk Müzesi

Ödemiş doğumlu olan Bedia Akartürk, sanat hayatına da bu ilçede başlıyor. Yaşını büyüterek çalışmaya başladığı İzmir Radyosu’nda 9 yıl geçirdikten sonra Ankara Radyosu’na geçen sanatçı, buradan emekli oluyor. O dönemlerde Paris Olympia’da muhteşem bir konser veren Akartürk, sayısız albüme ve 6 sinema filmine de imza atarak çalışmalarına hala devam eden isimlerden. Türkiye’de çok sevilen ve eşsiz bir ses rengine sahip olan sanatçı için açılan Bedia Akartürk Müzesi‘nde, sanatçının bu zamana kadar aldığı ödüller, sahne kıyafetleri, fotoğrafları ve kendi diktiği yöresel kıyafetler görülebiliyor.

32- Ödemiş Pazarı

Uçsuz bucaksız bir pazar olan ve cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı oldukça hareketli geçiyor. 110 yıllık geçmişe sahip pazarda her çeşit meyve ve sebzeyi bulmak mümkün. Bunların yanı sıra köy ekmeği, kekik, taze çökelek peyniri, yoğurt ve reçel gibi çok sayıda yöresel ürün tezgahlarda görülebiliyor. Tamamı meşe odunuyla ısıtılmış, geleneksel fırınlarda nohut mayasıyla yapılan ekmekler, başka hiçbir yerde bulunamayacak lezzetleriyle taze taze pişiriliyor. Ayrıca Ödemiş’in patatesin anavatanı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

43- Kadın El Sanatları Pazarı

İpek mendiller, efe oyaları, rengarenk danteller ve el dokumalarının her çeşidinin bulunabileceği ÖdemişKadın El Sanatları Pazarı, oldukça ilgi görüyor. İpek böcekçiliği ürünü ham ipekten elde edilen el emeği göz nuru ipek çarşaflar, iç gömlekler ve giysilerin her biri güzellikleriyle görenleri büyülüyor. Yapılan düzenlemelerle tüm tezgahların aynı sırada görülebildiği 3 Eylül Teyyare Parkı giderek popülerleşiyor.

54- Tarihi Arasta Çarşısı

Arasta, bir eksen üzerinde, sağlı solu dizilmiş dükkanlardan oluşan Osmanlı çarşı yapısına verilen isim olarak biliniyor. Tarihi 1800’lü  yıllara kadar uzanan Tarihi Arasta Çarşısı, Osmanlı döneminin açık arasta türünün ender örneklerinden biri. 3 cami arasında ve 17 hanın ortasında yer alan çarşı, ticari bir merkez konumunda. Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş el zanaatlarının da görülebileceği arasta çarşısında iğneden ipliğe, aranan her şeyi bulmak mümkün.

65-Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi

Yıldız Oteli’nin 14 odası ve 4 koridoruyla Keçecizade Hanı’nın 2 katına yayılmış olan Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi‘nde toplam 27,034 taşınabilir eser bulunuyor. Hanın üst katında Yıldız Kundura Odası, “Çeyiz-Gelin-Düğün” Sergi Salonu, Yıldız Sinema Odası, “İlkkurşun” Sergi Salonu, “Kore Savaşı” Fotoğraf ve Obje Sergi Salonu bulunurken, alt katında ise, Berber Odası, Tütün Odası ve Saatçi Odası yer alıyor. Müzenin geri kalanında Efeler Odası, Mutfak, Kadın Takıları ve Silahlar bölümleri gibi çok sayıda sergi alanı gezilebiliyor.

76- 125. Yıl Kültür Parkı

Oldukça geniş bir alana kurulu 125. Yıl Kültür Parkı‘na, Ödemiş-Birgi karayolu üzerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. Kültür Parkı, 10 bin m2’lik bir yapay gölet, buranın üzerinde 2 şelale, yüzme havuzu, bir tesis, düğün salonu, iş merkezleri, iskele çay bahçesi, yürüyüş parkurları, çocuk parkları gibi çok sayıda alana sahip. Mini golf alanı ve jimnastik tesislerine de sahip olan park, küçük büyük herkesin ilgi odağı ve ilçenin nefes alma merkezlerinden.

87- Ödemiş Müzesi

Eski eserler kolleksiyoneri olan Muttahar Başoğlu’nun bağışladığı arsaya kurulan Ödemiş Müzesi, toplamda iki kattan oluşuyor. Başlangıçta etnografik eserler sergilenirken zamanla arkeolojik eserlere de yer veriliyor. Burada sergilenen eserlerin çoğu Eski Tunç Çağı, Arkaik, Klasik ve Bizans dönemlerine aitken, kalıntıların çoğunluğunu süs eşyaları, küçük heykeller, bronz, cam ve seramik ürünler oluşturuyor.

98- İlk Kurşun Anıtı


İlçe merkezine 13 km uzaklıkta olan İlk Kurşun Anıtı, 1925’te köyün girişine dikiliyor. İlkkurşun Köyü, eski adıyla Hacıilyas Köyü, Ödemiş halkının Yuna işgal güçlerine karşı, örgütlü olarak karşılık vermesi açısından önemli bir yere sahip. Bu nedenle, köyde her yıl Mayıs ayının son haftasında, “İlk Kurşun Bayramı” adı altında kutlamalar yapılıyor.

109- Gölcük

Asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve geniş çam ormanlarıyla Gölcük, tarihteki en eski yerleşim yerlerinden. Bozdağ’ın eteklerinde yer alan bu mahalle, serin esen rüzgarı nedeniyle çevre bölgeler tarafından yayla olarak kullanılıyor. Doğanın içindeki bu yer, sakin bir tatil isteyenler ve fotoğraf çekmeyi sevenler için oldukça uygun. Ayrıca, göl üzerindeki restoranında birbirinden lezzetli yemekleri de tatmak mümkün.

1110- Bozdağ Kayak Merkezi

Ödemiş’e bağlı Bozdağ Köyü sınırları içinde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, kış sporları meraklılarının ilgi gösterdikleri yerlerden. İzmir’e olan yakınlığı sayesinde her kış çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen Bozdağ’da Aralık ile Mart ayları arasında kayak yapmak mümkün. Toplamda 2 teleski tesisi olan merkez, Akdeniz iklimine rağmen yaklaşık 120 cm kar kalınlığına ulaşmayı başarıyor.

1211- Lübbey Hayalet Köyü

Türkiye’nin hayalet köyleri listesinde yer alan Lübbey Köyü, günümüzde neredeyse tamamen terk edilmiş durumda. Yeni adı Çamyayla Köyü olan yerleşim yerinin nüfusu yalnızca 10 kişiden oluşuyor. Buradaki yaşlıların köyü terk etmemek için direnmesiyle Ödemiş Belediyesi, burayı turizme kazandırmak için çalışmalar yapıyor. Yapılan çağrılar sayesinde bölge, çok sayıda fotoğraf ve belgesel tutkunlarının uğrak yeri durumunda.

1312- Birgi

İlçe merkezine 7 km mesafede bulunan Birgi, antik dönemlerden izler taşısa da daha çok Ortaçağ döneminde gelişen yerlerden. Beylikler Dönemi ve Osmanlı zamanında çok sayıda ilim ve din adamının yaşadığı kentte pek çok türbe ve tarihi yapı bulunuyor. Bunların dışında genellikle yamaca kurlu, tek katlı ve sade Birgi Evleri, buranın adını duyuruyor. Bu evlerden, özellikle 1761’de yapılan ve şimdilerde müze olarak kullanılan Çakırağa Konağı’nın süslü duvarları oldukça ilgi görüyor.

1413- Aydınoğlu Hamamı

Birgi’de bulunan Aydınoğlu Hamamı, kitabesi günümüze kadar ulaşamadığı için hakkında pek fazla bilginin bulunmadığı yapılardan. Kim tarafından ya da ne zaman yapıldığı bilinmese de 1312’de Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan Birgi Ulu Cami ile bir ilgisi olduğu düşünülüyor. Kesme taş ve tuğlalı bir yapıya sahip dikdörtgen planlı hamam, Roma dönemindekilere benzer 3 bölmeden oluşuyor. Hamam, güzel mimarisiyle bölgede görülmeye değer yerlerin arasında bulunuyor.

Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

Ödemiş’e İzmir’e 114 km uzaklıkta yer alan bir ilçe. Her gün İzmir Otogarı’ndan kalkan ilçe otobüsleri ile ulaşılabileceği gibi, Basmane Garı’ndan günde iki kez karşılıklı tren seferi bulunuyor. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelere yönelik başlattığı ESHOT seferleri ile 795 numaralı Torbalı-Ödemiş otobüsü kullanılabiliyor.

İzmir gezilecek yerler arasında; yemyeşil doğası, kültürel zenginliği ve sakin yaşantısıyla Ödemiş, gelenleri kendine hayran bırakıyor. İzmir çevresinde oldukça ilgi gören ilçe, her mevsim bir başka güzel. Özellikle kış döneminde ziyaretçi sayısının oldukça arttığı bölgede görülmeye değer çok sayıda yer bulunuyor.

FACEBOOK YORUMLARI

2 YORUMLAR

  1. Ödemiite hurşitte köfte yemeden bağdat da katmer yemeden tengül pidesi yemeden gelmeyinnnn😄😄

  2. Ödemiş te hurşitte köfte yemeden bağdat da katmer yemeden tengül pidesi yemeden gelmeyinnnn😄😄

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here