Alsancak ve Alsancak’ta Yapılacak Şeyler

0
2636
alsancak

Alsancak, İzmir‘in kalbi konumundadır. Her İzmirlinin, önünde en az bir kez buluştuğu Sevinç Pastanesi Alsancak‘tadır. Alsancak‘ta gezerken “tenten, tiryaki kedi, münire, no:42” gibi harika mekanlar keşfedebilirsiniz. “Bu güzel semte gelip, yapmadan gitmememiz gereken şey ne?” diye soracak olursanız; cevabı aşağıda sizi bekliyor…

Alsancak, İzmir.

(bkz: İzmir’de Hoş Vakit Geçirebileceğiniz Gürültü Kirliliğinden Uzak 11 Mekan)

Eski adı Punto olan Alsancak, yıllarca İzmir’in merkezi olarak anılmış ve kentin en zenginleri hep bu semt civarında yaşamış. Sabah akşam yaşamın hiç durmadığı Alsancak sokaklarında, her saat birilerini görmek mümkün. İzmir’e gelmişken Alsancak’a uğramadan geçmek olmaz diyorsanız, mutlaka yapmanız gereken bazı şeyler de var.

Alsancak’ta Yapmanız Gereken 5 Şey

1
Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi.

Kıbrıs Şehitleri Caddesinde yürüyün.

Akşam saatlerinde cadde üzerinde enstrüman çalıp, şarkı söyleyen ya da canlı heykel performansı sergileyen sokak sanatçıları ile hayatın akıp gittiği bir nokta olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi için ‘İstanbul’un İstiklal Caddesi’ benzetmesini sık sık duyarsınız. Kentin en kalabalık caddelerinden biri olan Kıbrıs Şehitleri, sağlı sollu uzanan dükkânları, her biri farklı konsepte sahip restoran ve kafeleri ile İzmirlilerin vazgeçilmez buluşma noktalarından.

2
Alsancak Mask Müzesi.

Butik müzeleri ziyaret edin.

İzmir Mask Müzesi ile Karikatür Müzesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesinin ara sokaklarında ziyarete açılan butik müzeler. İki katlı eski evlerin içinde faaliyetlerini yürüten bu müzelerde, dünyadaki mask örneklerinden çarpıcı izler bulabilir ya da karikatür çizimleri kullanılarak yapılan eşyaları ve oyuncakları inceleyerek, eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

3
Alsancak Kordon, Çimler.

Çimlere uzanın ve Kordon’da denizi seyredin.

Kıbrıs Şehitleri Caddesini gezdikten sonra kendinizi esen rüzgâra bırakın ve meşhur Kordon boyunda, uzunca bir yürüyüş yapın. Bahar ve yaz dönemlerinde kıpır kıpır olan Kordon’da, bir yanda gitar çalıp eğlenen gençler, bir yanda ise çiğdem yiyen teyzeleri görebilirsiniz. Tüm kenti uçtan uca görebileceğiniz bir körfez manzarası eşliğinde yapacağınız bu yürüyüş sonrasında, siz de herkes gibi çimlere uzanarak onların arasına karışabilirsiniz.

4
Alsancak, Cumbalı Sokak.

Tarihi ve cumbalı evleri görün.

Eski kiliseleri ve tarihi evleri ile geçmişten bugüne ayna tutan Alsancak’ta, yaklaşık 200 tarihi ev bulunuyor. Rum mimarisine göre yapılmış bu evler, semtin ara sokaklarını süslüyor. Bazıları, işletmeler tarafından kafe ya da restoran olarak kullanılsa da, büyük bir çoğunluğu bakımsızlıktan virane hale gelen evler, her şeye rağmen görenlere kentin eski günlerini hatırlatmaya devam ediyor.

5
Alsancak, Gazi Kadınlar Sokağı.

Eğlenmeyi unutmayın.

Kıbrıs Şehitleri Caddesinin ara sokaklarındaki mekânlarda, her kitleye uygun eğlence ve müzik tarzını bulmak mümkün. Muzaffer İzgü, Can Yücel ve Gazi Kadınlar Sokaklarındaki yerler, bunların en çok bilinen ve tercih edilenleri.

Kentin en güzel manzaralarından birine sahip olan Alsancak’ta, sabah, öğlen, akşam ve hatta sabaha karşı bile yapacak çok şey bulabilirsiniz. Canlılık ve enerji veren yapısıyla insanları kendine çeken Alsancak, sizi de kendisi gibi hayatın içine katan, yaşayan bir semt.

FACEBOOK YORUMLARI